Bir öğrencimizin gözünden tango

Bu yazı muhtemelen, benim kendim için yazdığım, kendimi düşünerek yazdığım en samimi yazım olacak. Çünkü şimdi dönüp tangoya başladığım günden bugüne kadar yaşadıklarımı değerlendirdiğimde tango nun beni ne kadar değiştirdiğini fark ediyorum. Tango beni inanılmaz mutlu bir insan yapmadı ama tango bana kendine güven ve hayat duruşu kazandırdı gerçekçi olmam gerekirse.
Tango dan önce de düzgün bir işi olan, hergün işine gidip gelen, üzerine düşen her türlü görevi yapan bir insandım. Ama şimdi bakıp değerlendirdiğimde görüyorum ki, hep benden istenilenleri yapıyormuşum. İçimden söylenen şeyin aksini de düşünsem de ses çıkarmıyormuşum. Bir konuda “dur” demem gereken bir nokta da olsa ağzımdan “dur” sözcüğü çıkmadan istenilenleri yapmaya çalışıyormuşum. Sonra hayatıma tango girdi. Hep gençliğimden beri yapmak istediğim tek danstı tango, bir türlü fırsat bulamadığım, cesaret edemediğim… Birgün tesadüfler sonucu karşıma çıkan bir video, Google’a “tango kursu” yazmam, karşıma çıkan birkaç okulu incelemem, en sonunda cesaret edip birinden içeri girmem ve bambaşka bir duygu. Ben sadece nasıl güvenli adımlar atacağımı öğrendiğimi zannerken, hayatta nasıl güvenli adımlar atacağımı fark etmeden öğrenmiş olmam; dansta dik durmaya çalışırken, oturduğum toplantı masasında daha dik oturmaya başlamam, kadını yönlendirmeyi öğrenirken, bir sohbeti nasıl yönlendireceğimi anlamış olmam…
Sonra sonra fark etmeye başladım, dansın bana kendi bedenime, kendime güvenle ilgili aşıladığı her şey, benim bütün hayatımı, insanların bana bakışını, benimle olan ilişkilerini, her şeyi etkilemeye başladı. Tango; tam da bu sebepten benim için sadece dans değil, bir yaşam biçimi; öğrendiğim hareketleri, karşımdaki kadını sakince yönlendirerek yaptırmak, bir yandan müziği dinlemek ve kendimce yorumlamak, bir yandan pist kurallarına uymak, çevremdeki kimseyi rahatsız etmemek… Aslında bütün bu düzen de kendi içinde bir rituel gibi.
İşin en keyifli tarafı da hiç bitmemesi. Tam biraz kendi içimde rutine döndüğüm anda izlediğim çok heyecan verici bir performans, beklemediğim anda yaptığım çok keyifli bir dans, dinlenmek için oturduğum tandada yapılan çok keyifli bir sohbet, bir anda insanı tekrar heyecanlandırıyor, tekrar tekrar bağlıyor bu büyülü dansa… Siz siz olun, eğer daha tangoyla tanışmadıysanız elinizi çabuk tutun. Çünkü tangoyla iligili tek pişmanlığım; başlamayı düşündüğüm ilk zamanlarda başlamamış olmak. Bu güzelliği hayatınıza ne kadar erken sokarsanız, o kadar şanslısınız… Bu muhteşem hisleri ne kadar erken yaşarsanız, o kadar içiniz açılacak, göreceksiniz….

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: