Tango dersi almaya devam neden devam etmeliyiz

Tangonun en güzel yanlarından biri şüphesiz ki hiç bitmiyor oluşu. Tango da resmen canlı, yaşayan, evrilen bir organizma. Dolayısıyla tango dersi verirken de biz eğitmenler de sürekli gelişip değişiyoruz. Arjantin’de tangonun başladığı yıllardan itibaren ne kadar değiştiğini ve geliştiğini görmek ilk başlarda inanılmaz şaşırtıcı geliyordu. Şimdi baktığımızda kendimiz dans ettiğimiz süre boyunca bile ne kadar değiştiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Haliyle varlığı neredeyse bir asıra merdiven dayamış bir kültürün ne kadar değiştiğini de tahmin edebilirsiniz.
Aslında tangonun özü, temeli aynı kalsa da bazen bazı stiller daha öne çıkabiliyor, bazen şimdi aklınıza bile gelmeyen bir hareketi birkaç sene önce dansınızın her anında kullandığınızı fark ediyorsunuz. Şimdi kullanmadığınız o hareketleri bir zamanlar sürekli yapıyor oluşunuz da aslında bu değişim ve gelişim için bir ipucu. Bu kadar değişen, gelişen bir mekanizmayı takip etmek hiç kolay değil. Gerçi tango dersi almaya devam edilmesinin ana sebebi “modaya ayak uydurmak” değil, tangonun aslında hiç bitmiyor olması!
Kendinize bir hedef seçiyorsunuz, ona çalışırken yolda yeni hedefler keşfetmiş oluyorsunuz. İlk hedefinize ulaştığınızda bir an inanılmaz bir mutluluk hissediyorsunuz. Dans etme sıklığınıza göre belli bir süre sonra bir bakmışsınız o ulaşmış olduğunuz şey, yolda kendinize seçtiğiniz hedefin yanında gayet normal kalıyor. Aslında tangonun güzelliği de tam bu noktada başlıyor. İçinde her daim bizleri heyecanlandıracak unsurlardan bolca var. Bazen çok yorgun hissettiğiniz bir
anda bile, uyumlu bir panterle güzel bir dans bile hayat enerjinizi tekrar yerine getirebiliyor. İşte bu güzelliği yakalamak, kendinizden sıkılmamak için tangonun dinamik değişiminden yararlanmak için tango dersi almaya devam etmek, çalışmayı, pratikleri hiçbir şekilde aksatmamak gerek. Bu maddelerden birkaçını ara ara eksiltmeye başladıkça danstan aldığımız keyif azalmakta, dans genelde monotonlaşmaktadır. Önceden de belirttiğim gibi tango dersi veren biz eğitmenlerde sürekli gelişip değiştiğimiz için sizlere her geçen gün daha farklı ve yeni bilgiler vermeye devam edeceğiz.
Bitmeyen, sürekli güzelleşen, gelişen bu yapının bir parçası olarak sürekli kendimizi geliştirmeye devam etmekse bambaşka bir keyif. Siz siz olun, sevdiğiniz tarzlara uygun tango dersi veren hocalar, okullar da değişse kendi tangonuzun peşinden gitmeyi, çalışmayı, güzelleşmeyi ihmal etmeyin. Fırsat buldukça dünyaya başka başka pencerelerden bakın, yeni yerler keşfedin ve bu güzelliklerin tadını çıkarın.

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: